Zjednodušte si život a vsaďte na minimalistický šatník

Zjednodušte si život a vsaďte na minimalistický šatník

Ochrana planety, finanční důvody, ale třeba i zájem zjednodušit si každodenní výběr outfitu vede stále více lidí k volbě minimalistického šatníku. Jeho kouzlo spočívá v pořízení minimálního počtu kusů oblečení, které jsou ale vzájemně kombinovatelné a tvoří tak podklad pro mnohé variace. Jak si na to? Jednoduše! 

Smiřte se se ztrátami 

Staré šaty z maturitního plesu, do kterých se stejně už ani nevejdete, neforemný kostýmek, který vás ale stál jmění, nebo ta halenka, kterou jste sice měla jen jednou, ale koupila jste si ji za první výplatu – to jsou kousky, které by měly zmizet z vašeho šatníku jako první. Máte k nim citovou vazbu, ale prakticky je nikdy nevyužijete, a to se s minimalismem neslučuje. Hned za citovými kousky by pak měly zmizet všechny, do kterých jste ještě nezhubla, které jsou zničené, vytahané nebo nekvalitní. Zpočátku pro vás bude vyřazování těžké, ale vzdušná skříň se vám jistě zalíbí a nepotřebné kousky vám určitě chybět nebudou. 

Vsaďte na kvalitu a využitelnost 

Pokud chcete minimalizovat počet kusů ve skříni, kupujte jen věci z kvalitních materiálů, které vám vydrží a ve kterých se budete cítit příjemně a honosně – byť jde o bavlněné tričko. Mějte přitom jen ty věci, které byste si okamžitě vzali na sebe, a hodí se k dalším kusům ve vašem šatníku. Sami už se léta znáte, takže moc dobře víte, zda nosíte spíše trička, nebo halenky, sukně, nebo kalhoty. Pokud si nejste jisti, pište si třeba dva týdny deníček oblékání. Možná sami sebe překvapíte zjištěním, že s minimem si vystačíte vlastně už dávno. 

Přemýšlejte o barvách 

Otevřete svou skříň a zjistěte, které barvy v ní dominují. Pro minimalistický šatník je optimální černá, šedá, hnědá a bílá, které se dobře kombinují s barvami pestřejšími. Pokud po otevření skříně vidíte záplavu modré, bude právě ona vaší favoritkou a určitě ji v šatníku ponechte. Pro zpestření ale neuškodí ani jedna halenka či tričko v libovolné pestré barvě, pokud chcete občas vybočit z řady.    

Třicet kousků v šatníku stačí 

V minimalistickém šatníku si vystačíte zhruba se třemi desítkami kousků, které se ale dají vzájemně kombinovat a vytváří tak stovku variací. Chybět by vám neměl zimní a podzimní kabát, bunda, sako, dva svetry, tři kusy halenek, 7 kusů triček nebo topů, troje kalhoty či džíny, pro dámy dvě sukně, dvoje šaty, kraťasy, legíny a trička na sport či na doma, a mikina. Co se týče obuvi, bohatě vám stačí baleríny, lodičky, tenisky a sandálky po jednom páru.