Co je to patchwork

Víte, co je to patchwork? Vrací se do módy

Víte, co se dneska nosí? Do módy se opět dostaly plísňové džíny, ale také se můžeme radovat z fantastických kousků, jako jsou kabáty podobající se županům nebo dlouhé pletené šaty, které zahřejí i v těch nejchladnějších dnech. Kromě zmiňovaných stylových trendů se do módy opět dostala technika zvaná patchwork. Bohužel jen málokdo ví, co si pod tímto pojmem představit. Pokud nevíte, o jakou techniku se jedná, pojďme si zajímavou a velmi moderní textilní techniku představit.

Patchwork je zajímavá textilní technika, která spočívá v sešívání malých, různě barevných kousků látek, které tak vytváří zajímavé geometrické vzory. I když se jedná o techniku pocházející z osmého či z devátého století, dnes je tato technika opět v módě. A opět se jedná o důkaz toho, že se věci vrací zpátky do módy.

Historie textilní techniky

Pojďme se však historií skvělé a krásné textilní techniky ještě chvilku zaobírat. Podle dostupných údajů je možné říct, že nejstarší dochovaný výrobek vyrobený technikou patchwork pochází ze zmiňovaného osmého či devátého století, konkrétně pochází z Číny. Podle dostupných materiálů se jednalo o buddhistické obřadní roucho, které bylo utkáno a sešito z mnoha pestrých, hedvábných látek.

I když historie textilní techniky sahá do osmého či devátého století, populární se technika stala až v Anglii, konkrétně v 17. Století, kdy se technika využívala zejména k výrobě přehozů a různých závěsů. Patchwork je skvělá možnost, jak i starší dochované látky ještě použít, dalo by se říct, že technika do jisté míry recykluje staré látky.

Nejen Anglie, ale také Amerika si tuto textilní techniku velice oblíbila. Původně vzbudila obdiv u žen amerických osadníků, které ze zbytků látek sešívaly nové kusy oděvů.

Patchwork dnes

I když nějakou dobu byl patchwork tajemstvím, nyní se opět dostává do kurzu. Vznikají nejen nové oděvy, ale také kabelky nebo různé stylové módní doplňky. Díky aktuálnímu populárnímu tématu “recyklace” se textilní technika zvaná patchwork dostává stále více a více do podvědomí lidí.