Podprsenka slaví půlkulatiny. Víte, kolik jí je let?

Podprsenka slaví půlkulatiny. Víte, kolik jí je let?

Dámské spodní prádlo je zejména pro muže záhadou. Pravdou však je, že třeba o takové podprsence toho nevědí moc ani ženy jako takové, které s podprsenkou přijdou do kontaktu denně. Například jen málokterá žena ví, kolik je podprsence let. Vy to víte?  

Nebudeme vám dlouze napínat, podprsenka letos slaví své půlkulatiny. Konkrétně je jí rovných 105 let, což je opravdu velkolepé výročí. Z počátku to byl jen kus látky, dnes už se setkáme s tvarujícím sexy spodním prádlem, bez kterého si ženy svůj život rozhodně neumí představit. Stejně jako jiné kousky oblečení, i podprsenka prošla až bouřlivým vývojem, nad kterým se nyní pozastavme.  

Z počátku ženy nosily mastodeton a strofion 

Jak jsme zmínili – podprsenky prošly bouřlivým vývojem. Z počátku se jednalo o kus látky, dnes už existuje tvarující sexy spodní prádlo. Vraťme se však ke zmiňovaným počátkům a prozraďme si, jak to bylo s podprsenkami na úplném začátku.  

Jisté podoby podprsenek nosily ženy už v období raného Řecka, kdy ženy nosily takzvané mastodetony a strofiony. Mastodeton byl pruh látky, který se omotal kolem prsou a tím je zpevnil. Díky tomuto pruhu látky se zabránilo nepříjemnému pohybu, a to třeba při běhu nebo podobných činnostech. Co se týče strofionu, jednalo se o pruh látky, který se uvazoval pod prsa, aby je upevňoval. Měl spíše tvarovací funkci než upevňovací funkci.  

Poté nastoupil na scénu korzet 

Pokud bychom se měli posunout zas o kousek dál, zmínili bychom korzet, který už řada žen důvěrně zná. Do dámských šatníků se korzet dostal ve 13.století a zůstal v něm až do století devatenáctého. Jeho jediným účelem bylo vytvarovat ženské tělo tak, aby žena měla potřebné křivky. Někdy měl prsa zmenšit, jindy je měl zvýraznit.  

První podprsenka až na přelomu 19.a 20.století 

Vůbec první podprsenka se začala rýsovat až na přelomu 19.a 20.století, kdy se objevila kubistická podprsenka.