podpatky

Podpatky u mužů? Proč ne, kdysi to bývalo běžné

Pro dámskou obuv jsou dnes typické vysoké podpatky. Kdysi to tak ale nebývalo. Naopak, podpatky nosili hlavně muži. Od té doby se móda podpatků různě měnila. Jednou byly vyšší, po druhé nižší. Nosili je muži i ženy. Teprve v moderní době se situace ustálila. Vyšší podpatky jsou znakem něžného pohlaví, zatímco muži mají podpatky minimální.

Praktická pomůcka pro jezdce

Položme si otázku: Kdy a kde se poprvé objevily vysoké podpatky? Podle historiků se tak možná stalo u perských jezdců. Nebyla to ovšem žádná paráda. Všechno mělo ryze praktický důvod. Bylo velmi důležité, aby jezdcům nevypadávala noha ze třmenů. Samozřejmě, že se tento jeden z prvních módních trendů začal šířit po světě. Pronikl i do Evropy, a to zhruba na konci 16. století. Samozřejmě se brzy stala módou, a to na francouzském královském dvoře.

Módě podlehne i král

Francouzský král Ludvík XIV. byl vzrůstem poměrně malý, proto nošení podpatků uvítal a hodně ho propagoval. Z původně praktického doplňku se stala luxusní záležitost. Podpatky nosil nejenom král, ale i ostatní dvořané. Od pánů pak podpatky okoukaly i dámy. A zatímco mužské podpatky byly postupně nižší a širší, naopak ty dámské se zvyšovaly, až vše došlo do určitého bodu. Pak už většinou lidé chápali, že jde spíše o rozmařilost a nepraktickou záležitost.

Objevují se platformy

Pokud jde o podpatky, zatímco u ženské módy zůstaly, i když jejich podoba se s módními vlnami různě měnila, pánskou módu opustily. U žen byly jednou trendy velké široké podpatky, brikety, jindy se naopak dávala přednost vysokým a uzoučkým jehlám. Také se objevovaly platformy – ty mají původ snad v Benátkách, kde sloužily k tomu, aby se lidé ve středověku neušpinili od odpadků na ulici.