Oblek se stal symbolem ženské nezávislosti. Kde se vlastně vzal?

Oblek se stal symbolem ženské nezávislosti. Kde se vlastně vzal?

I když se stále ještě najdou věci, které jsou ryze ženské a naopak ryze mužské, v některých případech se tato hranice začíná bořit. Vezměme si kupříkladu obleky – dříve se jednalo o ryze pánskou záležitost, ale nyní se do modelu oblékají i dámy. A zatímco před lety jsme hovořili o naprostém faux pass, dnes je to projev ženské nezávislosti. Kdy se oblek stal symbolem toho, že ženy se obejdou i bez mužů? 

Ještě, než odbilo 21. století 

Jak již bylo zmíněno, dříve byl oblek tabu, pokud ho oblékla žena. Byl to předmět největšího skandálu, kterého se ženy mohly dopustit. Ale s postupem let se začala dříve určená pravidla bortit. Mnozí si myslí, že obleky začaly nosit ženy až nyní, v současném století, ale pravda je někde jinde. 

Někteří stylisté se přiklání k tvrzení, že se tato pravidla začala hroutit zhruba v době, kdy žila femme fatale Marlene Dietrich. Ta se totiž nebála nosit cylindry, které se často považují za prvotní vstup do pánského světa.  

Jiní jsou však jiného názoru. Tvrdí, že se obleky staly symbolem ženské nezávislosti ještě dříve, a to v sedmdesátých letech 19. století. Tehdy se totiž známá herečka Sarah Bernhardt rozhodla nosit pánské oblečení, čímž dřívější dobu do značné míry pobouřila. Mnohé však inspirovala k odhodlanosti a upozornila tím také na jakousi nerovnost, která mezi pohlavími panovala. 

Když se psal rok 1932 

Ať už se popularita obleku u žen zvedla v jakémkoli století, klíčový byl rok 1932, během kterého vznikl vůbec první kalhotový model pro ženy. Stál za ním kupodivu návrhář, a to Marcel Rochas, jenž upnul svou pozornost na šedou vlnu, z níž oblek připravil. Dominantní byla široká ramena, která se později zapsala do povědomí až v osmdesátých letech. 

Dnes se jedná o cosi naprosto běžného, s čím se setkáváme na molech, přehlídkách nebo na předávání cen a podobných galavečerech. Obleky nosí celebrity i méně známé osobnosti a inspirují se nejen zmiňovanými dámami, ale i mexickými ženami, jimž se během druhé světové války přezdívalo Pachucas.