Svůdné spodní prádlo

Dámy a svůdné spodní prádlo? Dopřejte si jej, budete se lépe cítit

Spodní prádlo si oblékáme každý den a je třeba, abychom se v něm cítili opravdu dobře. V současné době si můžeme vybrat z celé řady variant, barev, střihů a materiálů. Volíme různé druhy podle toho, jaký typ oblečení bude tvořit další vrstvu. Například pod průhlednější šaty, kalhoty volíme prádlo ve stejném odstínu. V minulosti však lidé neměli vždy takovou možnost. Dost dlouhou dobu se vyvíjelo spodní prádlo právě do své dnešní podoby. Počátky spodního prádla lze nalézt s postupným vrstvením jednotlivých kousků našeho oblečení. A jak nám říká logika, oněm spodním vrstvám oblečení se začalo říkat spodní prádlo. A takto jej pak můžeme datovat již ve starověku. Například staří Římané nosili jako spodní prádlo speciální tuniky.

Spodní prádlo z historie

Asi skutečně prvním kouskem spodního prádla byla bederní rouška, která skrývala intimní partie a zároveň ochraňovala před chladem a poraněním. Od středověku začali nosit muži spodní prádlo ve formě spodků sahajícím až k lýtkům, kde si je uvazovali. Středověké ženy měly velmi podobné spodky podobné pánským. Středověké ženy si tyto spodky oblékaly pouze v době menstruace a jinak si spodní prádlo vůbec neoblékaly. V bohaté společnosti se nosily menstruační košile. Postupem času se zdokonalovalo samozřejmě i spodní prádlo. Muži začali nosit punčochy s poklopcem, spodní prádlo bylo více praktické a v 19. století se propojil horní s dolním dílem spodního prádla. Zrodil se nám overal. Ve 30. letech 20. století se objevily trenýrky a slipy podobné dnešním.

Korzety stále v kurzu

Typické pro ženské spodní prádlo napříč historií jsou korzety. Takový jednoduchý plátěný korzet opatřený kosticemi se rozšířil v 16. století, zásluhou Kateřiny Medicejské. Korzet byl oblékán na halenku. V následujícím 17. století přišla nová móda slušivých šněrovaček, které byly obdobou korzetu. Nosily se i jako součást svrchního kusu oděvu. A korzety a šněrovačky sluší ženám do dnes a také je i často ženy nosí dodnes. Jejich obnovení zase přinesla císařovna Alžběta Bavorská, kterou známe jako císařovnu Sissi. Dámské kalhotky začaly dámy nosit od 18. století. V 19. století ale ještě všechny ženy kalhotky vůbec nenosily. Anglické pravidlo, podle něhož měly ženy vždy sedět s pevně přitisknutými koleny u sebe, tedy mělo svůj pádný důvod. Koncem století se kalhotky velmi rozšířily. Zároveň se postupem času i zmenšovaly podle vzoru kankánových tanečnic.