Zinek jako jeden z nepostradatelných minerálů. Kde ho najdeme?

Zinek jako jeden z nepostradatelných minerálů. Kde ho najdeme?

Tekutý vitamín C – mám! Tekutý vitamín D – mám! Lipozomální zinek – chybí? Tak ho rychle přihoďte do tašky. Stejně jako zmiňované složky, i tato látka má v těle nezastupitelnou roli. Podle odborníků je právě zinek společně s hořčíkem nepostradatelnými složkami, které bychom měli do těla denně doplňovat. Proč je důležitý a kde ho konkrétně najdeme vyjme doplňků stravy?

Zinek patří mezi stopové prvky

Mluvíme o stopovém prvku, který potřebujeme ke správnému vývoji. Není ho zapotřebí příliš mnoho, i malé množství dokáže zázraky. Vedle podpory imunitního systému se podílí na skvělém stavu nehtů, vlasů i kostí. A co víc – podílí se na více jak dvou desítkách zdravotních tvrzení, které jsou potvrzeny odborníky. 

V lidském těle se ho ukrývá kolem dvou gramů, většina tvoří červené krvinky. Bohužel jeho sebemenší úbytek evidujeme, proto snaha o zachování alespoň tohoto množství je na místě. 

Co dalšího umí?

Vedle zmiňovaných zdravotních účinků napomáhá zinek ke správné syntéze bílkovin, také podporuje plodnost a reprodukci a normalizuje rozpoznávací funkce. Udržuje v normě správnou hladinu testosteronu v krvi, ponechává oči zdravé a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Kde zinek hledat?

Vedle doplňků stravy, z nichž se vyplatí ho konzumovat v tekuté formě, která je lépe vstřebatelná, ho samozřejmě můžeme přijímat ve stravě. Nachází se v celé spoustě živočišných potravin, jako je červené maso, mořské plody, také hrách, fazole nebo oříšky, které navíc obsahují i zdravé tuky prospěšné pro tělo.

Zinek se doporučuje kombinovat s vitamínem C, který taktéž podporuje imunitní systém člověka a také má vliv na stav nehtů a vlasů. Vždyť podporuje přirozenou tvorbu kolagenu, což je ve vodě nerozpustná bílkovina sídlící také v našich kloubech, pleti a pokožce.