Co všechno škodí vašim botám

Co všechno škodí vašim botám

Vaše boty jsou často velmi namáhané a mohou se rychle poškodit. V tomhle článku se podíváme na to, co vašim botám škodí nejvíc. 

Vlhkost 

Nadměrná vlhkost může boty velmi poškodit. Taková vlhkost může vzniknout vícero způsoby. Jednou z nich je například nošení obuvi v deštivém a mokrém počasí, nebo v teplejších zimních dnech, kdy taje sníh. Boty jsou pak promočené a co jim nedělá dobře. Při opakovaném promočení bot může dojít k popraskáním materiálu, vzniku plísně a dalším nepříjemným problémům. Jak se proti vlhkosti bránit?  

Nejlepší je, vodě se úplně vyvarovat. To ale není vždy možné a nějak se při dešti obouvat musíme. Jsou tu ale i další možnosti, jak vlhké boty ošetřit. Při namočení obuvi je dobré je okamžitě a rychle vysušit. to můžete udělat například fénem, nebo jiným zdrojem tepla. Další možností, jak boty na vlhkost připravit je impregnace, která povrchově ochrání materiál před vodou. 

Vysoušení 

Vysoké teploty, horka a suchý vzduch může poškodit materiál obuvi. Nebezpečný pro různé druhy materiálu můžou být i ostré sluneční paprsky, které dopadají na povrch bot. Krátkodobé vystavěni obuvi těmto podmínkám zase tolik nevadí, problematické může být spíše dlouhodobé vystavování obuvi slunci. Je tedy důležité dávat pozor na to, kde boty necháváte a skladujete. Dobré je využívat různé skříně a úložné prostory na boty, kde se boty perfektně skryjí před těmito podmínkami. Pomoci můžou i různé ochranné prostředky, které se na obuv nanášejí a následně jim poskytují ochranu. 

Dlouhodobá špína 

Nebezpečná je pro obuv i špína, která se usadí na obuvi a následně může poškozovat materiál bot. Je tedy dobré boty pravidelně čistit od trvalých nečistot. K tomu používejte různé čistící prostředky, které pomohou boty dokonale očistit a obnovit jejich vzhled. Kromě pravidelných intervalů věnujte čas čištění obuvi také v případě, kdy boty dostaly zabrat a jsou nadměrně znečištěné. Platí to například po sportu, po delším cestování, nebo po procházce přírodou. Boty důkladně čistěte jak z venku, tak i z vnitřku.