Ekologické materiály, které hrají prim při výrobě oblečení

Ekologie jde kupředu i ve světě módy. Místo umělých tkanin se používají ryze ekologické, přírodní materiály, i když je pravdou, že ještě netvoří celé kolekce, nýbrž jen jejich části. Je však skvělé vidět, že se kvalita dostává do popředí a přebíjí kvantitu. Pojďme si zmínit aktuálně nejvyužívanější přírodní materiály, ze kterých se nejen dámské, ale také pánské módní kolekce tvoří.  

Bambusová viskóza 

Do popředí se dostává konkrétně bambusová viskóza, která je na omak velmi příjemným materiálem. Vlastnosti této přírodní tkaniny lze přirovnat k bavlně – jen s tím rozdílem, že bambusová viskóza saje až třikrát víc než zmiňovaná látka. I proto se z bambusové viskózy velmi často vyrábí spodní prádlo. 

Pokud si prádlo vyrobené z tohoto materiálu přece jen koupíte, pamatujte na to, že mluvíme o velmi citlivém materiálu, ke kterému by se mělo šetrně přistupovat. Respektujte instrukce uvedené na štítku a neperte kousek na vysoké teploty.  

Tencel 

Mezi přírodní materiály, které jsou v posledních letech také velmi oblíbené a často používané v módním průmyslu je tencel. Tento materiál pochází z eukalyptu, což znamená, že skvěle saje vlhkost a pohlcuje pot. To je jistý bonus v porovnání s bavlnou, která pot bohužel nepohlcuje. I když savost má bavlna skvělou.  

Piňatex 

Znáte materiál jménem piňatex? Tento materiál se získává z ovoce a listů, kdy listy prochází speciální povrchovou úpravou (ta je samozřejmě ekologická). Látka, která z ovoce a listů vzejde, je poměrně tuhá, i proto se z ní vyrábí především peněženky, boty nebo batohy.  

Látka jménem piňatex se získává a následně zpracovává metodou zero waste (čili takovou metodou, při které nevzniká odpad). K jejímu zrodu se používají jenom spadlé listy, které jsou brány už za jakýsi odpad.